WhatsApp’ta ekran görüntüsü alındığında karşı tarafa bildirim gideceği iddiası

İDDİA: 5 Şubat’tan itibaren WhatsApp’ta ekran görüntüsü alındığında, karşı tarafa uyarı gidecek.

YANLIŞ

Sosyal medyada dolaşan bir iddiaya göre, popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, ekleyeceği yeni bir özellikle 5 Şubat’tan itibaren konuşmanın ekran görüntüsünün alınması halinde karşı tarafa bildirim gönderecek.

whatsapp-ekran-goruntusu

Snapchat gibi bazı uygulamalar tarafından kullanılan ekran görüntüsü alınması halinde bildirim gönderme özelliğinin WhatsApp’a geleceği söylentileri 2015’te yayılmaya başlamıştı. Özelliğin 5 Şubat’ta WhatsApp’ta kullanılmaya başlanacağı söylentisinin kaynağı ise 8shit.net isimli web sitesi.

8shit.net’te yer alan haberde şu ifadelere yer veriliyor:

WhatsApp CEO’su Jan Koum, uygulamanın gelecek versiyonunun, konuşmanın ekran görüntüsünün alınması halinde karşı tarafa uyarı gönderme özelliğini içereceğini belirtti. Son zamanlarda birçok kullanıcı tarafından talep edilen bu özellik hakkında Koum “bunca yıldan sonra, bu özelliği eklememiz gerektiği sonucuna vardık” dedi.

Haberin kaynağı parodi haber sitesi

Haberde belirtilenin aksine WhatsApp’ın ya da Jan Koum’un konu hakkında böyle bir açıklaması bulunmuyor.

Ayrıca haberin ilk yayınlandığı site 8shit.net, Legal Notice (Yasal Uyarı) sayfasında da belirtildiği üzere parodi haberler yapan bir haber sitesi. 8shit.net yaptığı haberlerle ilgili kullanıcıları şu şekilde uyarıyor:

8Shit parodi haber ve eğlence sitesidir. Bütün içerik kurmacadır (“ciddi” kategorisi altındakiler hariç) ve ciddiye alınmamalıdır. Sitede ismine referans verilen tüm isimler, markalar ve kurumlar aynı romanlarda ve bilim kurgu hikayelerinde olduğu gibi kurmacadır.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.