Yanlış haberlerin kaldırılması için ‘şikayet et’ butonu nasıl kullanılır?

ABD’deki başkanlık seçimlerinin ardından özellikle Facebook’un yalan haberlerin yayılmasına aracı olduğu iddiası üzerine başlayan tartışmalar yeni çözüm arayışlarını da beraberinde getirdi. Peki sosyal medya kullanıcılarının yalan haberlerin yayılmasının önüne geçmek için yapabileceği bir şey yok mu?

Şu an yalnızca Facebook şikayet butonları arasına “doğru olmayan haber” seçeneğini almış durumda. Yine de şikayet butonlarındaki diğer şıklar arasından uygun olanı seçerek, ilgili içeriği sosyal medya platformuna bildirebilirsiniz. Kullandığınız sosyal medya araçlarında yanlış olduğunu düşündüğünüz haberleri şikayet edebilirsiniz.

İnternetten yalan haberlerin kaldırılması için izleyeceğiniz yöntemleri aşağıda derledik.

Paylaşmadan önce

Karşınıza çıkan iddiayı paylaşmadan önce kendinize sormanız gereken sorular;

         Bu yayını yapan kişiyi daha önce duydum mu?

         Bu kaynak düşündüğüm kaynak mı yoksa bir benzeri mi?

         Bunun nerede gerçekleştiğini haritada görebilir miyim?

         Başka herhangi bir yerde bu konu gündeme geldi mi?

         Bu iddia için sadece tek delil mi var?

Facebook

Facebook’ta yalan haber yayan pek çok sayfa bulunuyor. Yanlış bir haber gördüğünüzde paylaşımın sağ üstünde bulunan işarete tıklayarak “Gönderiyi şikayet et” sekmesini kullanabilirsiniz.

Sonrasında izleyeceğiniz adımlar şöyle;

facebook-yalan-haber-sikayet-etme-yontemi

Facebook yalan haber seçeneğini koyan tek sosyal medya platformu olsa da görsel haline getirilerek yayılan yalan haberleri tespit edilebilmesi konusunda yetersiz kalıyor.

Twitter

Twitter’da da yalan haber için oluşturulmuş özel bir ihbar seçeneği bulunmuyor. Ancak yine de kaldırılmasını istediğiniz bir tweeti, altında bulunan üç noktaya tıklayarak şikayet edebilirsiniz. İzlenecek yöntem şu şekilde;

twitter-yalan-haber-sikayet-etme-yontemi

Instagram

Instagram kullanıcıları için de yanlış bilgileri ihbar edebilme seçeneği bulunmuyor. Ancak yine de şikayet kısmına girerek içeriğin kaldırılması için iki seçenekten birini seçebilirsiniz.

Tercihler arasında yalan haber şıkkı olmadığı için “Bu fotoğraf Instagram’da olmamalı” seçeneğini seçerek içeriği şikayet edebilirsiniz.

instagram-yalan-haber-sikayet-etme-yontemi

Sosyal medya platformlarının çoğunda yalan haberlerin yakalanması ve kullanıcılar tarafından tespit edilebilmesi için gerekli olanaklar bulunmuyor.

Şüpheli haberi doğrulamak için uyguladığınız yöntemler yeterli olmadıysa veya şikayet etmenize rağmen yanlış haber hala yayılıyorsa, ilgili içeriği teyit.org’a yönlendirerek doğrulanmasını isteyebilirsiniz.

Bir sahte içeriği gerçeğinden ayırt etmenin yollarına, teyitçi gibi düşünebilmeyi sağlayan yöntemlere, doğrulama araçlarına, fact-checking dünyasından haberlere ve güncel gelişmelere yer verdiğimiz #teyitpedia yazısını sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Bu kategorideki yazılarımızı daha hızlı sürede hazırlamamız ve daha fazla kişiye ulaştırabilmemiz için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.