“Yaşlı çiftin aşkı” iddiasıyla yayınlanan fotoğraflar kurgulanmış bir fotoğraf çekiminden

İDDİA / Fotoğraf: Rus fotoğrafçı yaşlı çiftin aşkını görüntüledi.

YANLIŞ

Sosyal medyada ve Onedio, Habertürk, Listelist gibi sitelerde yer alan haberlerde, Rus fotoğrafçının Carl ve Ellie Fredricksen çiftinin yıllardır süren aşkını gösterdiği iddia edilen fotoğrafları paylaşıldı.

Ancak bu fotoğrafların yaşlı çiftin aşkını gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraftaki kişiler yaşlı modeller ve profesyonel bir fotoğraf çekimi için bir araya geldiler.

Haber sitelerinde Rus fotoğrafçı Irina Nedyalkova’nın fotoğraflarını çektiği Carl ve Ellie Fredricksen olduğu iddia edilen kişiler aslında “Oldushka” model ajansında çalışan modeller.

Fotoğrafçı Irina Nedyalkova Bored Panda isimli sitede yer alan haberin ardından Instagram hesabından bir açıklama yaparak, böyle bir aşk hikayesinin gerçek olmadığını ve fotoğraflarını çektiği kişilerin gerçek modeller olduğunu ifade etti.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Merhabalar!

Size büyük bir haber vermek istiyorum, sanırım çoğunuz yaşlı bir çift ile fotoğraf çekimlerimiz hakkındaki konuşmaları fark ettiniz.

Sergei ve Valentina ile çekilen fotoğraf, @foto_festival eğitim kursu kapsamında yapıldı ve dünyanın dört bir yanına yayıldı. Birçok yabancı medya, ünlü Bored Panda sitesi de dahil olmak üzere bu konuyu yazdı.

Posta kutum taşıyor, yaklaşık 10 bin takipçi beni 2 gün içinde Instagram’a ekledi! İnsanlar dünyanın farklı yerlerinde, farklı dillerde yazarlar, yayınlardan bağlantılar ve kupürler gönderdiler. Çin, Pakistan, Amerika, Türkiye gibi. Gerçek hikayeyi bulmaya çalıştıklarını söylediler.  Böyle bir fotoğraf hikayesi için bana teşekkür ediyorlar.  Kıyafetler, makyaj hakkında tartışıyorlar, yorum yapıyorlar, çiftin uzun aşk hikayesine dair fanteziler kuruyorlardı.

İşin aslının ne olduğunu size anlatayım.

Fotoğraf çekimlerimiz, sette bir aşk hikayesinin performansı ve doğaçlamasıdır. Sergey ve Valentina,@oldushkamodels isimli model ajansında çalışan inanılmaz güzel modeller.

Sergei 45 yaşında, Valentine 62 yaşında ve daha önceden hiçbir tanışıklıkları yok.  

Karakterler üzerinde hiçbir makyaj yok, her şey aslında göründüğü gibi.

Karakterler önceden seçilmişti. Fotoğrafçı grubumla birlikte, onların güzel bir aşk hikayesi olan gerçek bir çift olmadığını biliyorduk. Fotoğraf çekimlerimizi bir aşk filminde olduğu gibi yönlendirdik. Bununla birlikte, ağlamamıza engel olamadık, uzaklaştık, göz yaşlarımızı silip karakterlerimize inandık.

“İster inan ister inanma” mesele budur.

Söyleyin bana, neden sinemaya gidiyoruz?

Öncelikle, duygular için oraya gidiyoruz, izliyoruz, hissediyoruz ve empati kuruyoruz. Aktörlere güveniyoruz ve gerçek olup olmadıklarını merak etmiyoruz. Değil mi?

Öyle görünüyor ki fotoğraf çekimlerimiz başarıya ulaştı ve sansasyon yarattı. Ne düşünüyorsunuz?

Not: Fotoğraf çekimi St. Petersburg’daki Finlandiya Körfezi tarafında yapıldı. Martılar gerçek.”

Yaşlı çift olduğu iddia edilen modellerden 62 yaşındaki Valentina Yasen’in Oldushka Model ajansının Instagram hesabında yer alan fotoğrafını görmek mümkün.

Erkek modelin ismi ise Sergey Arctica, 45 yaşında ve Instagram hesabına buradan ulaşılabilir.

Fotoğrafçı Nedyalkova’nın birlikte çalıştığı ve Instagram paylaşımında da bahsettiği Foto Festival’in Instagram hesabında Sergey ve Valentina’nın fotoğraflarını görmek mümkün. Ayrıca paylaşımlarda kostümcü, organizatör ve koordinatörün de kimler olduğu ifade edilmiş.


Oldushka fotoğraf ajansı ile ilgili Vogue’de yer alan bir haberde, ajansın model olarak 45 yaşın altında kimseyi kabul etmediğini de görmek mümkün.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.