Yeni Akit Gazetesi’nin kara delik görselini buzladığı iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Yeni Akit Gazetesi attı tweette kara deliği buzladı.    

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafta, Yeni Akit Gazetesi’nin kara delikler hakkında yaptığı bir haberin tweetini atarken kara deliği buzladığı iddia edildi.

Rzon isimli kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşılan görsel yaklaşık bin 500 kişi tarafından beğenildi.

Ekran görüntüsü montajlanmış

Ancak, Akit Gazetesi’nin yaptığı haberde kara deliği buzladığı iddiası doğru değil. Görsel BirGün Gazetesi’nin yaptığı habere ait tweet ekran görüntüsünün montajlanması sonucu oluşturulmuş.

BirGün Gazetesi’nin “Samanyolu’unda 10 bin kara delik olabilir” başlıklı haberine ait tweetin 5 Nisan 12.16’da atıldığı görülebiliyor. Görseli paylaşan Rzon isimli kullanıcının ise tweeti aynı gün 12.25’te attığı fark edilebiliyor. Ayrıca, paylaşımlarda yer alan haber linklerinin de aynı olduğunu söylemek mümkün.

Rzon isimli kullanıcının daha sonra söz konusu tweetin altında yorum yaparak görseli kendisinin oluşturduğunu belirtip özür dilediği de görülebiliyor.

Yeni Akit gazetesinin internet sitesinde “Samanyolu’nda 10 bin kara delik olabilir” başlıklı herhangi bir haber ise bulunmuyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.