Yeni Anayasa ile oruç tutmak zorunlu hale geliyor iddiası

İDDİA: Yeni Anayasa ile oruç tutmayanlar vatandaşlıktan çıkarılabilecek.

YANLIŞ

WhatsApp gruplarında ve sosyal medyada dolaşıma giren bir görselle, 16 Nisan 2017 tarihinde gerçekleşecek referandumla oylanacak, Anayasa maddelerindeki değişikliğin oruç tutma zorunluluğu getireceği iddia edildi.

WhatsApp gruplarında yapılan paylaşım şöyle:

YENİ ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ YAPILANMASINDA, 24. MADDE ALTINDA RAMAZAN AYINDA ORUÇ TUTMA ZORUNLULUĞU VE CEZALAR GETİRİLMESİ PLANLANIYOR !!!

YENİ ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ HEPİMİZİM MALUMU OLDUĞU ,ZERE,” TUZAK” LARLA DOLU..KONUYA HAKİM ANAYASA UZMANLARI VE AKADEMİSYENLER BURADAKİ TUZAKLARI MADDE MADDE ÇEŞİTLİ BİÇİMLERDE AÇIKLAYIP ,HALKI BİLİN.LENDİRMEYE ÇALIŞTILAR

TV’LERDE YAPILAN ”SÖZDE ANAYASA DEĞİKLİĞİ AÇIKLAMALARI”NDA YAPILACAK DEĞİŞİKLİKLERLE CUMHURİYET DAHİL HİÇBİR DEĞİŞİKLİĞİN OLMAYACAĞI, TERSİNE DAHA DEMOKRATİK VE BÜROKRASİDEN KURTULMUŞ BİR SİSTEM GETİRİLECEĞİ, HERKESİN HER TÜRLÜ HAK VE HÜRRİYETLERİNİN GÜVENCEDE OLACAĞI VS. ANLATILIP DURUYOR..

AMA KAZIN AYAĞI ÖYLE DEĞİLMİŞ HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ!! TÜM TUZAK MADDELERİ BİR ŞEKİLDE, ANA MADDELERİN ALT MADDELERİ ARASINA SERPİŞTİRİLİP GÖZARDI EDİLMEYE ÇALIŞILDIĞI GİBİ, ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU YİNE TUZAK BİR ŞEKİLDE 24. MADDE ALT BÖLÜMLERİNE ” DİN , İNANÇ VE,VİCDAN,KANAAAT ^^ BÖLÜMÜ ALTINA GİZLENMİŞ…

BURADA ” DİN VE VİCDAN HÜRRİYETİNİN TEK İSTİSNASI, RAMAZAN AYINDAKİ ORUŞ İBADETİDİR ” DENİLİYOR VE TÜRKİYE SINIRLARI DAHİLİNDE, BU AY İÇERİSİNDE ORUÇ TUTMAYANLARA ÇEŞİTLİ CEZALAR GETİRİLECEĞİ ANLATILIYOR..

YANİ ANLAYACAĞINIZ, DEĞİŞİK MADDELERİN ALTLARINA GİZLENEN TUZAK MADDELERLE, ADIM ADIM DİN DEVLETİ TEMELLERİ ATILIYOR. ”EVET”Çİ GRUPTAN KİMSE LÜTFEDİP BU MADDELERİ OKUMADIKLARINDAN ANLAMALARI DA MÜMKÜN DEĞİL..

BU ŞARTLAR ALTINDA HERKESE ” HAYIR”LI BİR REFERANDUM TEMENNİ EDİYORUM..

İddiaya göre Anayasa’nın “Din ve vicdan hürriyeti” başlıklı 24. Maddesi’ne şu ibare eklenecek:

Din ve vicdan hürriyetinin tek istisnası ramazan ayındaki oruç ibadetidir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde oruç tutmayanlar ceza kanunundan düzenlenmek üzere para cezası, kamu hizmeti, bu suçun işlenmesinin süreklilik arz etmesi, devlete karşı gelmekle eş tutulacağından vatandaşlıktan çıkarılma ve sınır dışı edilmeye kadar devam edebilir. İlgili kanunlarca belirlenir.

Ancak iddianın ve paylaşılan görselin aksine, 16 Nisan’daki referandumla oylanacak 6771 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’da Anayasa’nın 24. Maddesinde herhangi bir değişiklik yapılmıyor.

İddia yeni değil

Referandum yaklaşırken WhatsApp gruplarında dolaşıma giren iddia ve görsel yeni değil. 2012’deki Anayasa değişikliği tartışmaları sırasında hazırlanan görselin farklı Facebook sayfaları tarafından paylaşıldığı ve çok fazla etkileşim aldığını görmek mümkün. 2012 sonrasında partilerin hazırladığı Anayasa taslaklarında da böyle bir değişiklik bulunmuyor.

Mevcut Anayasa’nın 24. maddesi şöyle:

MADDE 24- Herkes, vicdan, dinî inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir.

14 üncü madde hükümlerine aykırı olmamak şartıyla ibadet, dinî âyin ve törenler serbesttir.

Kimse, ibadete, dinî âyin ve törenlere katılmaya, dinî inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dinî inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz.

Din ve ahlâk eğitim ve öğretimi Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Din kültürü ve ahlâk öğretimi ilk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır. Bunun dışındaki din eğitim ve öğretimi ancak, kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanunî temsilcisinin talebine bağlıdır.

Kimse, Devletin sosyal, ekonomik, siyasî veya hukukî temel düzenini kısmen de olsa, din kurallarına dayandırma veya siyasî veya kişisel çıkar yahut nüfuz sağlama amacıyla her ne suretle olursa olsun, dini veya din duygularını yahut dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz.

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.