Yeni koronavirüsün Coca Cola ile yayılmaya çalışıldığı iddiası

İDDİA: Yeni koronavirüs (Covid-19) Coca Cola eliyle yayılmaya çalışılıyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerde, yeni koronavirüsün (Covid-19) Coca Cola eliyle yayılmaya çalışıldığı iddia edildi. 3 Mart 2020’de Facebook’a yüklenen bir gönderi, yaklaşık 58 bin kez paylaşıldı. 

Ancak iddia doğru değil. Covid-19’un gıda yoluyla bulaştığını gösteren bir kanıt yok. Cola Cola ürünleri denetimden geçtikten sonra piyasaya sürülüyor.  

Koronavirüs gıda yoluyla bulaşmıyor

Covid-19’un ana bulaşma yolu, solunum, aksırma, hapşurma ya da öksürme yoluyla havaya saçılan damlacıklar. ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’ne (CDC) göre de, Covid-19’un gıda yoluyla bulaştığına dair bir kanıt bulunmuyor

Bir kişinin üzerinde virüs bulunan bir yüzeye dokunduktan sonra, elini ağzına, burnuna veya gözlerine götürmesiyle de virüsü kapması mümkün, ancak virüsün ana yayılım yolu bu değil. Bunu önlemek için, yiyecek hazırlamadan veya yemeden önce, genel gıda güvenliği için ellerin 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmasını öneriliyor.

Ayrıca CDC yeni koronavirüsün yüzeyler üzerindeki dayanıksızlığı nedeniyle, buzdolabında ve oda sıcaklığında saklanan ambalajlı ürünlerin virüsü yayma riskinin çok düşük olduğunu belirtiyor.

Coca Cola Türkiye iddiaları yalanladı

Coca Cola Türkiye, yeni koronavirüsün Coca Cola’dan yayıldığına dair iddianın doğru olmadığını, ayrıca tüm ürünlerin Türkiye ve Avrupa standartlarına uygun olarak el değmeden, hijyenik koşullarda üretildiğini, gerekli denetimlerden geçerek sunulduğu ifade etti.

Teyit, Coca Cola Türkiye’ye ulaştı. Yapılan telefon görüşmesinde yetkililer iddianın doğru olmadığını ifade ederek, internet sitelerinde yer alan açıklamayı yineledi. 

Coca Cola Covid-19’a karşı önlem aldı

Coca Cola tesis çalışanlarının hazırlanan ürünler ile minimum düzeyde temas ettiğini de belirtti ve salgına karşı gerekli önlemleri aldıklarını söyledi. Salgın başladığından bu yana, mümkün oldukça uzaktan çalışmayı teşvik eden şirket, tesislerdeki çalışanları korumak için alkollü mendil ve el dezenfektanı sağladıklarını, ayrıca tesislere ziyaretçi alımını da kısıtladıklarını belirtiyor. Coca Cola, belirli uluslararası ofislerde ve üretim tesislerinde termal tarama sisteminin kurulmasını ve virüsten yoğun şekilde etkilenen bazı bölgelerde sağlık takip sistemi oluşturulmasını hedefliyor.

Coca Cola, sık sık komplo teorilerine konu edilen bir şirket. Coca Cola hakkında ortaya atılan diğer iddiaları incelediğimiz analizlere ulaşabilirsiniz. 

Virüsün ambalajlı ürünler yoluyla bulaşacağına dair bir kanıt olmasa da, Dünya Sağlık Örgütü tedbirli olmak açısından sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öneriyor. Kola tüketimini sınırlamanız dengeli ve sağlıklı beslenme açısından tavsiye edilebilir. 

Sonuç olarak iddia doğru değil. Cola Cola Türkiye iddianın doğru olmadığını ifade etti. Ayrıca koronavirüsün gıda yoluyla bulaştığına dair bir kanıt yok. İddia, uydurmaya örnek.

Kaynaklar

Coca Cola Türkiye, Koronavirüsün kola ile yayıldığı doğru mu?

Coca Cola ile yapılan telefon görüşmesi, 17 Mart 2020 14.36

Coca Cola, How the Coca Cola Company is responding to the coronavirus outbreak?, 10 Mart 2020

Hastalık Kontrol Merkezi, Koronavirüs gıda yoluyla bulaşabilir mi?

Dünya Sağlık Örgütü, Koronavirüs nasıl bulaşır?

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Coca Cola Türkiye, Koronavirüsün kola ile yayıldığı doğru mu?

Coca Cola ile yapılan telefon görüşmesi, 17 Mart 2020 14.36

Coca Cola, How the Coca Cola Company is responding to the coronavirus outbreak?, 10 Mart 2020

Hastalık Kontrol Merkezi, Koronavirüs gıda yoluyla bulaşabilir mi?

Dünya Sağlık Örgütü, Koronavirüs nasıl bulaşır?