Yeni trafik cezalarının açıklandığı iddiası

 İDDİA: Temmuz 2019 itibariyle yeni trafik para cezaları açıklandı.

YANLIŞ

Sosyal medyada ve Yolcu360 isimli internet sitesinde yeni trafik para cezalarının açıklandığı iddia edildi. Dip Not isimli Facebook sayfası tarafından 2 Temmuz 2019 tarihinde yayınlanan gönderi şimdiye kadar yaklaşık 3 bin 800 kişi tarafından paylaşıldı.

Gönderide para cezalarına dair aşağıda yer alan iddialar dile getiriliyor: 

Ancak, Temmuz 2019 itibariyle yeni trafik cezalarının açıklandığı iddiası doğru değil. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 3 Temmuz 2019 tarihinde Twitter’dan yapılan açıklamada sosyal medyada dolaşan iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi. İddia edilen ceza tutarlarının 1 Ocak 2019 tarihinde kamuoyu ile paylaşılan ve 2019 yılı boyunca geçerli olacak olan trafik cezaları ile iki kalem dışında uyuşmadığı görülüyor.

Trafik cezaları ile ilgili düzenlemeler yılda bir kez yapılıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Twitter’da yapılan açıklamada, sosyal medyada “yeni trafik cezaları” adı altında paylaşılan bilgilerin gerçek dışı olduğu ifade edildi.

Aynı açıklamada trafik cezaları ile ilgili güncellemelerin yılda bir kez yapıldığı belirtildi.

İddia edilen ceza tutarları iki kalem dışında gerçeği yansıtmıyor

2019 yılı boyunca uygulanacak olan trafik cezalarının yer aldığı “Trafik İdari Para Ceza Rehberi 2019” 1 Ocak 2019 tarihinde kabul edildi. Rehberde yer alan bilgilere bakıldığında da iddia edilen trafik cezalarının iki kalem dışında gerçeği yansıtmadığı anlaşılıyor. Örneğin, sosyal medyada ehliyetsiz araç kullanmanın cezasının yeni düzenleme ile 9 bin 918 TL olduğu iddia edildi. Ancak, “Trafik İdari Para Ceza Rehberi 2019” sürücü belgesiz  araç kullanmanın cezasını 2 bin 18 TL olarak belirtiyor.

Aynı şekilde, sosyal medyada emniyet kemeri takmamanın cezasının bin 8 TL olduğu iddia edildi. Ancak, rehbere göre emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak veya kullanmamanın cezası 108 TL.

Gerçeği yansıtmayan başka bir ceza tutarı ise alkolmetreye üflemeyi reddetme. Sosyal medyada bu suçun cezasının 9 bin 869 TL olduğu iddia edildi. Ancak, rehbere göre alkolmetreye üflemeyi reddetmenin cezası gerçekte 2 bin 869 TL.

Diğer tüm para cezalarına ilişkin iddialarda ise durum aşağıdaki tabloda belirtildiği gibi:

Sosyal medyada iddia edilen yeni trafik cezalarında sadece iki kalemde doğru para cezası miktarının belirtildiği görülüyor. Bunlar trafik işaretlerine zarar vermek, yola çöp atmak ve trafiği engellemek gibi düzeni bozan ihlallerin cezası ve alkollü araç kullanmanın ilk seferdeki cezası.

Sonuç olarak, trafik para cezalarında Temmuz 2019 itibariyle yeni bir düzenleme yapıldığı iddiası doğru değil. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Twitter’da yapılan açıklamaya göre trafik cezaları yılda bir kez güncelleniyor. 2019 yılı boyunca geçerli olacak trafik cezaları ise 1 Ocak 2019 tarihinde kabul edildi ve duyuruldu. Bu iddia 7 yanlış bilgi türünden uydurmaya örnek olarak gösterilebilir. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Twitter, Türk Polis Teşkilatı tarafından yapılan konu ile ilgili açıklama, 3 Temmuz 2019

Emniyet Genel Müdürlüğü, “Trafik İdari Para Ceza Rehberi 2019” kabul tarihi

Emniyet Genel Müdürlüğü, Trafik İdari Para Ceza Rehberi 2019