Yeşil ve gri pasaport sahiplerinin vizesiz seyahat etme hakkına 2021 itibariyle kısıtlama getirildiği iddiası

İDDİA: Yeşil ve gri pasaport sahiplerinin vizesiz seyahat etme hakkına 2021 itibariyle kısıtlama getirildi.

YANLIŞ

Bazı internet sitelerinde Habertürk ve Milliyet’te yer alan bir iddiaya göre yeşil ve gri pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 2021 itibariyle yurtdışına çıkarken belli bir kısıtlamaya tabi tutulacak. Aynı iddia 2018’in yaz aylarında ODA TV‘de de yer almıştı. Kısıtlamanın Schengen bölgesinin ETIAS (European Travel Information and Authorisation System) denen ve temelinde sınır kontrolleri politikaları yatan bir sistem olduğu söyleniyor.

Türkiye ETIAS sisteminin parçası değil

Ancak iddia doğru değil. Dışişleri Bakanlığı’ndan 10 Aralık 2019’da yapılan bir açıklamadan, ETIAS sistemine Türkiye’nin dahil olmadığını anlayabiliyoruz. Konuyla ilgili çıkan haberlere itibar edilmemesi gerektiğinin vurgulandığı bakanlık açıklamasına, Anadolu Ajansı da yer verdi.

Teyit, Avrupa Parlamentosu (AP) Basın Birimi’ne ulaştı ve Türkiye’nin söz konusu sisteme dahil olmadığını doğruladı. 

“Henüz hayata geçmemiş olan ETIAS, sadece vizeden muaf olan ülkelere uygulanan bir ön tarama sistemi olacak. Bu sistemin AB’ye giriş için zaten vizeye ihtiyacı olan Türkiye’yi etkilemeyeceği anlamına geliyor.”

ETIAS nedir?

Avrupa Parlamentosu’nun da açıkladığı gibi, ETIAS normal şartlar altında Schengen bölgesine girişlerde vizeye tabi olmayan ülkeleri kapsıyor. Türkiye’nin ise böyle bir vize muafiyeti yok. 

ETIAS’ın genel amaçları, sınır güvenliğinin sağlanması, salgın hastalıklardan etkin korunma, gümrük denetiminin güçlenmesi ve yolculara zaman kazandırma olarak açıklandı. 18-70 yaş aralığındaki kişiler, belli bir ücret karşılığında gerekli seyahat belgelerini sisteme yüklüyor ve bir ön değerlendirme sürecinden geçiyorlar. 

Avrupa Birliği’nin ETIAS ile ilgili düzenlemeleri aktardığı dokümandan, hangi ülkelerin bu sisteme dahil edileceği anlaşılabiliyor.

Düzenleme listede yer alan ülke yurttaşlarını kapsıyor: 

  • 539/2001 nolu konsey yönetmeliğinde listelenmiş vizeden muaf ülkelerin, üye ülke alanlarında 180 gün içinde 90 günden fazla kalmayacak vatandaşları.
  • 539/2001 nolu düzenlemenin 4’e 2 bölümünde tanımlanmış ve üye ülke alanlarında 180 gün içinde 90 günden fazla kalmayan kişiler.
  • Vizeden muaf ülkelerin aşağıdaki maddelerde tanımlanmış şartları karşılayan vatandaşları:
    • 2004/38 sayılı direktif ile yapılan tanımlamayla birlikle ve birliğe üye ülkeler arasında bir anlaşmalar gereği, birlik vatandaşlarıyla aynı dolaşım hakkına sahip olan üçüncü ülke yurttaşı olanların aileleri.
    • 2004/38 sayılı direktif ile tanımlanmış ve 1030/2002’deki düzenlemeye göre oturma iznine sahip olmayan kişiler. 

ETIAS’la ilgili bilgiler alabileceğiniz sitelerde de sistemin hangi ülkelere uygulanacağını gösteren listelere de ulaşılabiliyor. Türkiye’nin adı, bu listede de yok. 

2016’da Avrupa Komisyonu gündemine gelen yeni Avrupa seyahat yasa tasarısında, üye ülkelerin ETIAS adı verilen bir sisteme geçtiği görülebiliyor. Avrupa Parlamentosu’nun internet sitesinden de ETIAS hakkında bir bilgilendirme metnine ulaşılabiliyor. Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan bir videoda da ETIAS hakkında detaylı bilgi mevcut.  

Etiaseurope.eu sitesinden, yurttaşı olduğunuz ülkeyi seçerek seyahat için nelere ihtiyaç duyduğunuzun yanıtını alabiliyorsunuz. Türkiye’nin yer almadığı listeden herhangi bir ülke seçtiğinizde, uygulamanın 2021’de başlayacağını da görüyorsunuz.

Yeşil ve gri pasaport sahipleri için, Aralık 2019 itibariyle değişiklik yok

Dışişleri Bakanlığı internet sitesinden, yeşil ve gri pasaport sahiplerinin 180 gün içinde, 90 güne kadar olan Avrupa seyahatlerinde Schengen vizesi prosedüründen muaf oldukları bilgisine ulaşıyor. İnternet sitesinde uzun zamandır herhangi bir güncellemeye gidilmediğini de eklemek gerek. 

Sonuç olarak gri ve yeşil pasaport sahibi T.C. vatandaşları, Aralık 2019 itibariyle Schengen bölgesine seyahatlerinde herhangi bir ön değerlendirmeye tabi tutulmuyor. İddia bu haliyle çarpıtma kategorisinde.

Kaynaklar

Twitter, Avrupa Parlamentosu’nun resmi hesabı

Dışişleri Bakanlığı, Gri ve yeşil pasaportlar hakkında bilgi

Dışişleri Bakanlığı, Bakanlık sözcüsünden yapılan açıklama, 10 Aralık 2019

Avrupa Komisyonu, ETIAS bilgilendirme metni

ETIAS, Sistemin dahil olduğu ülkeler

ETIAS Visa System, Sisteme dahil ülkeler

Schengen Visa Info

AP Basın Birimi ile yapılan görüşme, 12 Aralık 2019

AB ETIAS Bilgi sistemi

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Twitter, Avrupa Parlamentosu’nun resmi hesabı

Dışişleri Bakanlığı, Gri ve yeşil pasaportlar hakkında bilgi

Dışişleri Bakanlığı, Bakanlık sözcüsünden yapılan açıklama, 10 Aralık 2019

Avrupa Komisyonu, ETIAS bilgilendirme metni

ETIAS, Sistemin dahil olduğu ülkeler

ETIAS Visa System, Sisteme dahil ülkeler

Schengen Visa Info

AP Basın Birimi ile yapılan görüşme, 12 Aralık 2019

AB ETIAS Bilgi sistemi