YGS’ye girmek için çipli kimlik kartı gerektiği iddiası

İDDİA: YGS’ye girecek öğrenciler, sınava çipli kimlik kartıyla katılmak zorunda.

YANLIŞ

Evrensel gazetesinde yer alan “Aşırı acıklı bir hikaye: Kimlik kartı değişimi” başlıklı haberde, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) girecek öğrencilerin sınava yeni kimlik kartlarıyla katılmasının zorunlu olduğu iddia edildi. Dün akşam (31 Ocak) Show TV Ana Haber Bülteni’nde de “Yeni Kimliklerinizi Nasıl Alacaksınız” başlığı ile yayınlanan ve çipli kimlik kartlarının çıkartılması ile ilgili bilgilerin verildiği haberde “YGS’ye katılacak öğrenciler için çipli kimlik zorunlu” ifadeleri kullanıldı. Bu iddialar sosyal medyada da tartışmalara neden oldu.

İddiaların üzerine Anadolu Ajansı, Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) 20 Ocak 2017’de resmi web sayfasından yaptığı açıklamayı haberleştirerek, YGS için çipli kimlik şartı bulunmadığını belirtti. ÖSYM’nin 20 Ocak tarihli açıklamasında “doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesi veya tahribat” gibi nedenlerle kimliğini değiştirmek için gerekli başvuruyu yapmış olan öğrencilerin, yeni kimlik kartları çıkana dek “Geçici Kimlik Belgesi” ile sınava girebilecekleri belirtildi. Ayrıca ÖSYM’nin duyuruları arasında çipli kimliklerin zorunluluğuna dair de bir açıklama bulunmuyor.

osym

Konu hakkında görüştüğümüz ÖSYM Basın Müşavirliği, sınava girecek öğrenciler için çipli kimlik kartının gerekli olmadığını söyledi. Öğrencinin nüfus cüzdanında herhangi bir şekilde sorun yoksa değiştirilmesinin zorunlu olmadığını, nüfus cüzdanı, süresi geçmemiş pasaport ya da kimlik kartları ile öğrencilerin sınava girebileceklerini belirterek bu kimlikler dışında öğrenci kimliği ya da ehliyet gibi kimliklerle sınava girilemeyeceği uyarısında bulundu.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.