Yıldırım’ın konuşması sırasında Erdoğan’ın taburede oturduğunu gösteren fotoğrafın 23 Haziran’dan olduğu iddiası

İDDİA: Binali Yıldırım’ın konuştuğu sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı taburede otururken gösteren fotoğraf, 23 Haziran 2019 seçim gecesinden. 

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafın, AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkan adayı Binali Yıldırım’ın 23 Haziran 2019’da seçim gecesi konuştuğu sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı taburede otururken gösterdiği iddia edildi. Bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan fotoğraf şimdiye kadar 11 binden fazla kişi tarafından beğenildi.

Twitter’da birçok kullanıcı söz konusu fotoğrafın montaj olup olmadığı konusunda kafa karışıklığı yaşadı.

Ancak Binali Yıldırım’ın konuşması sırasında Erdoğan’ın taburede oturduğunu gösteren fotoğrafın 23 Haziran’dan olduğu iddiası doğru değil. Fotoğraf, AK Parti’nin 29 Aralık 2018’de gerçekleştirdiği aday tanıtım toplantısından.

Fotoğraf AK Parti’nin aday tanıtım toplantısından

İddianın aksine fotoğraf 23 Haziran 2019’daki İBB Başkanlığı Seçimi sonrasında değil, 29 Aralık 2018 tarihindeki AK Parti aday tanıtım toplantısı sırasında çekildi. Toplantı izlendiğinde Erdoğan’ın İBB Başkan Adayı olarak Yıldırım’ı duyurduktan sonra sahnenin arkasına geçip oturduğu görülüyor.

En Son Haber isimli sitede ilgili fotoğrafın da yer aldığı 2 Ocak 2019 tarihli bir haber bulunuyor. Buradan yola çıkarak iddia konusu fotoğrafa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın montajlanarak eklenmediği de anlaşılıyor.

Duvardaki logolar görüntünün aday tanıtım toplantısından olduğunu destekler nitelikte

İddiaya konu olan fotoğrafta arkaplanda görülen logoların, aday toplantısında kürsünün arkasında görülen logolara benzediği görülebiliyor.

Ek olarak bu durum da söz konusu görüntünün AK Parti’nin aday tanıtım toplantısı sırasında çekildiğini destekler nitelikte.

Sonuç olarak, Binali Yıldırım’ın konuştuğu sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı taburede otururken gösteren fotoğrafın 23 Haziran seçim gecesinden olduğu iddiası doğru değil. Söz konusu fotoğraf, AK Parti’nin 29 Aralık 2018’de gerçekleştirdiği aday tanıtım toplantısından. Üzerinde herhangi bir montaj işlemi gerçekleşmemiş fotoğraf gerçek anlamı dışında çarpıtılarak kullanıldığı için söz konusu iddia yanlış bilginin en yaygın 7 türünden “çarpıtmaya” örnek olarak gösterilebilir.

SON GÜNCELLEME:

  • Analizin önermesi, yanlış bilgi türü değiştirildi ve sosyal medyada iddia konusu paylaşıma yapılan yorumlar eklendi. (24 Haziran 2019 / 23.05)

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

En Son Haber, İddiaya konu olan fotoğraf ile ilgili eski tarihli haber, 2 Ocak 2019

YouTube, AK Parti İstanbul Belediye Başkan Adayları Tanıtım Programı, 29 Aralık 2018