Yıldırım’ın trafik kazasında yardım ettiği kişinin önceden köprüde kurtardığı kişi olduğu iddiası

İDDİA: Fotoğrafta Binali Yıldırım’ın yardım ettiği kişi aslında daha önce köprüde intihar etmek üzereyken Yıldırım’ın kurtardığı kişiydi.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen bir iddiaya göre fotoğrafta İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Adayı Binali Yıldırım’ın yardım ettiği kişi ile daha önce köprüden atlamaya çalışırken Yıldırım’ın kurtardığı kişi aynıydı.

Facebook’ta Düşün ve Gülümse isimli sayfa tarafından da paylaşılan iddia şimdiye kadar 3 bin 300 paylaşım ve yaklaşık 3 bin 400 beğeni aldı.

Ancak fotoğrafta Binali Yıldırım’ın yardım ettiği kişi ile Yıldırım’ın daha önce köprüden atlamaya çalışırken kurtardığı kişinin aynı kişi olduğu iddiası doğru değil. Fotoğraf 17 Haziran 2019’da motorsikleti ile trafik kazası geçiren kişiye yardım eden Yıldırım’ı gösteriyor. Yıldırım’ın, köprüden atlamaya çalışırken kurtardığı iddia edilen kişiye dair olay ise 7 Temmuz 2018’den. Bahsi geçen olaylardan görüntüler izlendiğinde bu kişilerin aynı kişiler olmadıkları anlaşılıyor. Köprüden atlamaya çalışan kişinin adı T.T., trafik kazası geçiren kişinin adı ise Caner O.

Trafik kazası geçiren kişi ile köprüden atlamaya çalışan kişi aynı değil

Hürriyet’te ve Sözcü’de yer alan haberlere göre Binali Yıldırım, 17 Haziran 2019’da seçim çalışması için Esenler’e doğru hareket ederken İSTOÇ mevkiinde kaza yapan bir motorsikletliye yardım etti. Geçirdiği kaza sonucu bacağı kırılan motorsikletliye ilk müdaheleyi Yıldırım’ın doktoru yaptı. Kaza geçiren kişinin adı “Caner O.” Ayrıca YouTube ve haber siteleri üzerinden kaza sonrası çekilen görüntülere de ulaşılabiliyor.

Binali Yıldırım, 7 Temmuz 2018’de ise çeşitli haber sitelerinde dile getirildiğine göre İstanbul 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçerken intihar girişiminde bulunan bir kişiyi fark etti ve kendisine yardım ettiı. Sputnik ve Anadolu Ajansı’nda yer alan bilgilere göre bu kişinin adı “T.T.” Yıldırım’ın, T.T. ile konuşarak onu telkin ettiği ve kendisini bu girişiminden vazgeçirdiği iddia ediliyor. Yine olayın görüntülerine YouTube üzerinden ulaşılabiliyor.

Söz konusu video sosyal medyada bazı kullanıcılar tarafından yeni yaşanmış bir olaydan olduğu iddiası ile tekrar paylaşıldı.

Bu olayın dışında, Yıldırım’ın köprüde intihar etmeye kalkışan bir kişiye yardım ettiğine dair herhangi bir başka habere ise rastlanmadı.

Bu iki farklı olaydan paylaşılan görüntüler incelendiğinde iddia konusu kişilerin aynı kişi olmadığı anlaşılıyor.

Solda: Yıldırım’ın yardım ettiği motorsiklet kazası geçiren Caner O., Sağda: Yıldırım’ın intihar girişiminden vazgeçirdiği belirtilen T.T.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, Trafik kazası görüntüleri, 17 Haziran 2019

YouTube, Köprüden görüntüler, 8 Temmuz 2018

Anadolu Ajansı, Başbakan Yıldırım’ın vatandaşı intihardan vazgeçirdi, 8 Temmuz 2018

Sputnik, Yıldırım Köprü’deki İntihar Girişimini Önledi, 8 Temmuz 2018

Hürriyet, Binali Yıldırım kaza yapan motorsiklet sürücüsüne yardım etti, 17 Haziran 2019

Sözcü, Binali Yıldırım kaza yapan motorsiklet sürücüsüne yardım etti, 17 Haziran 2019