Yozgat Sorgun’da araç içinde oy kullanıldığı iddiası

İDDİA / Video: Yozgat’ın Sorgun ilçesinde oy pusulası, okulun önüne yanaşan arabaya götürüldü.

DOĞRU

Sosyal medyada paylaşılan bir video ile Yozgat’ın Sorgun ilçesinde bir okulda, oy pusulasının dışarı çıkarılarak arabadaki yurttaşların oy kullanmasının sağlandığı iddia edildi.

Videoyu çeken kişinin, videonun başında “Yozgat Sorgun’da arabada oy kullanılıyor” dediğini duymak mümkün.

Sorgun İlçe Seçim Kurulu teyit.org’a olayı doğrularken arabadaki yurttaşın yürüyemediğini, bu nedenle oy pusulasının dışarı çıkarıldığını belirtti. Tutanak tutulup tutulmadığını sorduğumuz İlçe Seçim Kurulu yetkilisi konu hakkında detaylı bilgi vermek zorunda olmadığını ifade ederek, okul bahçesinin de sandık alanı içerisinde olduğunu ifade etti.

Olayla ilgili ulaştığımız CHP Sorgun İlçe Başkanı Gürsel Çay ise olayın birden fazla kez yaşandığını ifade ederek, tutanak tutulduğunu dile getirdi.

Olayla ilgili tutulan tutanakta “Ahmetefendi Mahallesi Şehit Mustafa Tekgül Anadolu Lisesi 1008 nolu sandıkta bugün 09:30 ve değişik zamanlarda 10-15 kişiye okul bahçesinde tercih mührü dışarı çıkarılmak suretiyle oy kullandırılmıştır” ifadeleri yer aldı.

Ayrıca sosyal medyada paylaşılan 17 saniyelik videonun 7. saniyesinde arabanın camından okulun yansımasını görmek mümkün.

Google Haritalar’da TOKİ Şehit Mustafa Tekgül Anadolu Lisesi aratıldığında da camdan yansıması görünen okul ile eşleştiği görülüyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.