Yunus Günçe’nin katıldığı programda “Türkiye’nin Dostoyevski’siyim” alt bandı kullanıldığı iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Oyuncu ve sunucu Yunus Günçe’nin katıldığı televizyon programında “Türkiye’nin Dostoyevski’siyim” dediğine ilişkin alt bant kullanıldı.  

YANLIŞ

Sosyal medyada ve Storia gibi bazı platformlarda paylaşılan bir fotoğrafta oyuncu Yunus Günçe’nin katıldığı bir programda “Türkiye’nin Dostoyevski’siyim” dediğine ilişkin alt bant kullanıldığı iddia edildi.

Bloomberg HT’de yayınlanan “Doğa Rutkay’la Her Şey Bu Masada” isimli programdan olduğu iddia edilen görüntü sosyal medyada gündem oldu. Bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan fotoğraf 3 binden fazla kişi tarafından beğenildi.

Ancak, Yunus Günçe’nin televizyon programında böyle bir ifade kullandığı ve bunun alt bantta verildiği iddiası doğru değil. Görüntüler montaj. Günçe’nin “Her Şey Bu Masada” isimli programa 9 Haziran 2017’de konuk olduğu ve kendi hayatına dair soruları cevaplandırdığı görülebiliyor. Programın tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz:

Programın tamamı izlendiğinde Yunus Günçe’nin söz konusu ifadeyi kullanmadığı da fark edilebiliyor. Ayrıca iddia görselinde kullanılan yazım hatalarından ve font farklılığından da görselin montaj olduğu anlaşılabiliyor. Yunus Günçe’nin soyadının yanlış yazıldığı ve noktalama işaretlerinin hatalı kullanımı da dikkat çekiyor.

“Her Şey Bu Masada” isimli programın kullandığı orijinal alt bantların aşağıdaki gibi olduğu görülebiliyor.

 

Yunus Günçe neden gündem oldu?

Survivor yarışmasına katılan ve Tv8’de yayınlanan “Para Bende” programında da yer alan Günçe, Ekim ayında “Eyvallahım Var” isimli bir kitap çıkartmış ve kitaptaki şiirler sosyal medyada tartışmalara neden olmuştu. İddiada yer alan program ise 9 Haziran 2017 tarihinde gerçekleşti.

 

Kaynaklar

YouTube, Programın tamamı, 16 Haziran 2017

Yunus Günce, Eyvallahım Var, 2017

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, Programın tamamı, 16 Haziran 2017

Yunus Günce, Eyvallahım Var, 2017