Zabıta tarafından ceza kesilen satıcıya ait fotoğrafın Türkiye’den olduğu iddiası

İDDİA: Zabıta tarafından ceza kesilen satıcıları gösteren fotoğraf Türkiye’den. 

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın Türkiye’de zabıta tarafından yeşillik sattığı için ceza kesilen yaşlı bir kadını gösterdiği iddia edildi. Paylaşımlara “Cezayı kesen görevlinin ve belediyenin bulunup cezalandırılması gerek” şeklinde yorumlar da yapıldı. 

Ancak iddia doğru değil. Fotoğraf, 2016 yılında Arnavutluk’ta satıcı kadının kamusal alanı işgal ettiği gerekçe gösterilerek yazılan ceza anında çekilmiş.

Fotoğraf 2016’da Arnavutluk’ta çekilmiş

Görsele ilişkin internette tersine görsel arama yöntemi kullanılarak arama yapıldığında fotoğrafın ilk olarak 11 Mart 2016’da paylaşıldığı görülüyor. Çıkan haberlerde Arnavutluk’un başkenti Tiran’da belediye zabıtası tarafından satıcı kadına belediyenin belirlediği alan dışında bir yerde satış yaptığı için 500 lek (Arnavutluk para birimi) ceza kesildiği bilgisi yer alıyor. Fotoğrafın sosyal medyada yayılmasının ardından Tiran Belediye Başkanı Erion Veliaj da bir açıklama yaparak, cezanın belediye tarafından ödeneceğini söylemiş. Ödemeye ilişkin makbuz da basınla paylaşılmış. 


Bir başka haberde olayın Myslym Shyri Caddesi’nde yaşandığı bilgisine de rastlanıyor. Bu bilgiyle Google Haritalar’ı kullanarak satışın yapıldığı yere ulaşmak da mümkün. Duvarda görülen yeşil kablo, yerde bulunan taş gibi detaylardan da fotoğrafın çekildiği yerin Tiran olduğu anlaşılıyor. 

Yanı sıra fotoğrafta görülen görevlinin üniforması da Türkiye’de zabıtalar tarafından kullanılan bir üniforma değil. İnternette Arnavutça belediye polisi “Policia Bashkiake” şeklinde bir arama yapıldığında görsellerde Arnavut belediye zabıtalarına ait kıyafetlerle iddia görselinde kıyafetin aynı olduğu anlaşılıyor. Türkiye’de kullanılan kıyafetlerde ise montların arkasında “zabıta” yazıyor. 

Arnavutluk belediye polisine ait kıyafetin bir görüntüsü 

Sonuç olarak sosyal medyada Türkiye’den olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf Arnavutluk’tan ve eski tarihli. İddia yanlış bilginin türlerinden hatalı ilişkilendirmeye örnek. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Belediye Zabıtası Dayanışma Vakfı, Zabıta kıyafetleri

Reporter.al, In the photo: Poverty and misery caught in the streets of Albania, 18 Mayıs 2017

Politiko, "Petition against the system", Tirana Municipal Police intervenes to prevent activists, 6 Mayıs 2019

Google Haritalar, Myslym Shyri Caddesi görünümü

Shqip, Veliaj pays the fine of the elderly woman who sold on the sidewalk, 11 Mart 2016

Opinion, Photo-news / When the municipality fines for the onion herd, 11 Mart 2016

Opinion, The mother who was fined by the municipal police touches Veliaj in the chest, 11 Mart 2016