Ziya Selçuk’un tweetindeki fotoğrafla oynandığı iddiası

İDDİA: Ziya Selçuk'un tweetinde yer alan fotoğrafta aynada görünen takım elbiseli adam, fotoğrafla oynandığından karenin kalanında görünmüyor.

YANLIŞ

Elazığ’da yaşanan deprem sonrası sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e de ihbar olarak gelen bir fotoğrafın montaj olduğu öne sürüldü. Buna göre Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Elazığ’da yaşanan deprem sonrası çocuklarla gerçekleştirdiği eğitimden paylaştığı fotoğrafta aynaya yansıyan kişi, fotoğrafa sonradan eklenmişti. Paylaşım 35 bine yakın beğeni aldı.

Ancak iddia gerçeği yansıtmıyor. Fotoğrafta aynada görülen kişi, karede fotoğrafın çekildiği açı dolayısıyla yer almıyor. Takım elbiseli şahıs fotoğrafın geniş açılı halinde görülüyor.

Takım elbiseli kişi kadraj dışında kalmış

Konu sosyal medyada gündem olunca Ziya Selçuk’un danışmanlarından Gökhan Yücel, 27 Ocak’ta Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. Selçuk’un aniden gittiği deprem bölgesindeki tek gayesinin çocuklara yardımcı olmak olduğunu aktaran Yücel, bu tip görsel değişikliklerle uğraşacak zamanları olmadığını belirtti. Danışman fotoğraftaki takım elbiseli kişinin ise bakanın danışmanlarından biri olduğunu, o esnada kadraja girmediği söyledi. Yücel’in paylaştığı fotoğrafın geniş açılı halinde takım elbiseli kişinin orada olduğunu ve fotoğrafın montaj olmadığını tespit etmek mümkün.

Etkinlikle ilgili MEB’in resmi internet sayfasında paylaşılan haberin kapak görselinde de aynı kişiyi görüyoruz.

Etkinliğe dair fotoğraflar incelendiğinde üzerinde turuncu ve yeşil kutuların bulunduğu dolaplar esas alınarak, takım elbiseli kişinin muhtemel olarak nerede durduğunu tahmin etmek mümkün.

Fotoğrafta danışmanın görünmemesinin nedeni ise, fotoğraf makinesini kullanan kişinin bulunduğu konum. Görselin sol bölümünde bulunan aynada bilgisayar monitörü ile çizgili kazaklı çocuk, aralarında birkaç metrelik mesafe olmasına rağmen yan yanaymış gibi görünüyor. Danışman da başka bir açıda kadrajda yer alıyor, ancak fotoğrafın çekildiği karede çocukla olan mesafesinden dolayı sadece aynada görülebiliyor.

Fotoğrafta montaj yok

Fotoğraflarda herhangi bir oynama olup olmadığını kontrol etmek için kullanılan FotoForensics de fotoğrafta herhangi bir dijital oynama tespit edemiyor

Sonuç olarak, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un paylaşımındaki takım elbiseli kişinin fotoğrafa sonradan eklendiği iddiası gerçeği yansıtmıyor. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden çarpıtmaya örnek.

Kaynaklar

Twitter, Gökhan Yücel resmi sayfası

Twitter, Gökhan Yücel açıklama

MEB, Genel bilgi

MEB, Deprem korkusunu yenmeleri için çocuklarımızla bizzat ilgileneceğim, 25 Ocak 2020

FotoForensics, Fotoğrafta montaj olup olmadığı incelemesi